100 грантів по 5 000 євро від EU4Business для мікробізнесу

Шановні Учасники!

Звертаємо Вашу увагу на те, що доопрацювання Заяв можливе до 24:00 25 листопада 2024.

Для Учасників, які до зазначеного строку не внесуть необхідні зміни, подальша участь у конкурсі буде припинена.

Головна мета грантової підтримки – відновлення діяльності мікропідприємців на територіях України, що найбільше постраждали від бойових дій та були деокуповані, а також посилити стійкість мікробізнесу, який в умовах війни залучає до своєї діяльності ветеранів та осіб з обмеженими можливостями.

  • Про грантову підтримку

    Мікропідприємцям будуть надані гранти у розмірі до 5 000 євро у гривневому еквіваленті для реалізації заходів з відновлення своєї господарської діяльності через два уповноважених банки: Ощадбанк , Приватбанк .

    Відбір отримувачів грантів відбуватиметься в межах конкурсу, для участі в якому мікропідприємець має подати заяву на Порталі Фонду розвитку підприємництва. Переможці конкурсу визначатимуться в автоматичному режимі на рейтинговій основі на підставі порівняння показників діяльності підприємства до війни та під час бойових дій, тому жодних розрахунків чи бізнес-планів робити не потрібно.

    Кошти мікрогранту можуть бути спрямовані на придбання обладнання, переміщення майна підприємства, закупівлю сировини та матеріалів, виплату заробітної плати, орендну плату та інші господарські витрати. !!! ВАЖЛИВО ВРАХУВАТИ !!! Кошти мікрогранту використовуються на фінансування вартості придбання товарів, робіт, послуг без урахування податку на додану вартість (ПДВ), який має сплачуватись за рахунок власних коштів мікропідприємця.

  • Надавачі грантової підтримки

    Грантова підтримка від EU4Business реалізуються в межах програми міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», що виконується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за фінансування Європейського Союзу та Уряду Німеччини.

    Проект реалізовано за сприяння – Міністерство економіки України, Міністерство фінансів України.

    Партнер з виконання – Фонд розвитку підприємництва. Подати заявку на грант можливо через Портал ФРП.

    Уповноважені банки: Ощадбанк, ПриватБанк.

Відбір учасників Грантової підтримки:

Відбір учасників відбуватиметься у межах конкурсу, що буде проходити у період з 02.09.2024 по 30.09.2024 для відбору 100 мікропідприємців, які зареєстровані та провадять діяльність в найбільш постраждалих від війни областях (Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Київській (окрім м. Київ), Луганській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Харківській, Одеській та Херсонській).

Мікропідприємства з постраждалих від війни регіонів України

Переможці конкурсу визначатимуться в автоматичному режимі на рейтинговій основі на підставі таких основних критеріїв: рівня постраждалості від війни, виду економічної діяльності підприємства, якості використання коштів гранту, знаходження підприємства на деокупованій території та соціальної відповідальності бізнесу з огляду на зайнятість у його діяльності ветеранів та осіб з обмеженими можливостями

Який мікропідприємець може отримати Грант від EU4Business для мікробізнесу?

Який мікропідприємець може отримати Грант від EU4Business для мікробізнесу?
  • Детальні критерії прийнятності мікропідприємців

    1. Зареєстроване в установленому законом порядку не пізніше 01.02.2021, як фізична особа - підприємець, юридичною особою - суб’єктом мікропідприємництва, кінцевими бенефіціарами якої є виключно фізичні особи - громадяни України.
    2. Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб, а річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро, визначену за офіційним курсом Національного банку України, що діє на останній день звітного періоду.
    3. На дату подання заяви має здійснювати господарську діяльність за будь-яким видом економічної діяльності відповідно до відомостей в ЄДРПОУ за виключенням таких видів діяльності: сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство (секція А, КВЕД-2010), комп'ютерне програмування, консультування та пов'язана з ними діяльність (розділ 62, секція J, КВЕД-2010). Така господарська діяльність має бути підтверджена даними фінансової звітності підприємства станом на 01 січня 2024 року.
    4. Не входить до групи пов'язаних контрагентів, учасниками якої є юридичні особи.
    5. Не отримувало з 01.02.2022 року міжнародну технічну допомогу (гранти).
    6. Відсутня заборгованість перед бюджетом, Пенсійним фондом України, фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
    7. Надало не більше однієї заяви на участь у Програмі мікрогрантів з урахуванням групи пов’язаних контрагентів, учасниками якої можуть бути фізичні особи-підприємці.
    8. Має позитивну кредитну історію та бездоганну ділову репутацію.
    9. Кінцевими бенефіціарними власниками якого є виключно громадяни України.
    10. Засновники або бенефіціари юридичних осіб, яких не належать до політично значущих осіб.
    11. Не зареєстровано та не провадить свою господарську діяльність на тимчасово окупованій території України станом на дату подання заяви.
    12. Не провадить господарську діяльність на території російської федерації та республіки Білорусь.
    13. Не віднесено до юридичних або фізичних осіб, до яких застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції).
    14. Щодо якого не порушено справи про банкрутство та/або яке не визнано банкрутом, та/або яке не перебуває на стадії ліквідації.

Як отримати Грант від EU4Business для мікробізнесу?

Детальна процедура відбору мікропідприємців для участі у Програмі.

Відбір учасників програми відбувається у два тури:

01

перший тур

Проводиться на підставі здійсненої ФРП рейтингової оцінки заяв підприємців, які пройшли попередню (он-лайн) перевірку уповноважених банків на предмет: ділової репутації, позитивної кредитної історії та відсутності зв'язків з юридичними особами.

02

другий тур

Проводиться серед переможців І туру на підставі особистої (офф-лайн) перевірки уповноваженими банками даних, які були вказані підприємцем у заяві, з офіційною інформацією підприємства

Переможець відбору

  • Крок №1

    Підприємець має заповнити заяву на Порталі Фонду розвитку підприємництва (ФРП). На етапі заповнення заяви підприємець має вже чітко знати, на які напрями він планує використати кошти мікрогранту. В заяві, окрім основної інформації про своє підприємство, підприємець має вказати такі важливі дані:

    • показники діяльності підприємства до війни (станом на 01.01.2022) та під час бойових дій (станом на 01.01.2023 та на 01.01.2024);
    • розмір річного доходу, середньооблікова кількість штатних працівників із зазначенням серед них учасників бойових дій та осіб з обмеженими можливостями, що має бути підтверджено офіційними документами;
    • рівень завданих майну підприємства пошкоджень та руйнувань;
    • напрями використання коштів мікрогранту відповідно до переліку дозволених видів витрат.

    Зазначені показники після успішного проходження підприємцем конкурсного відбору мають бути ним підтвердженні на підставі відповідних оригіналів документів в уповноваженому банку перед відкриттям рахунку та укладенням договору про надання гранту. У разі їх не підтвердження, підприємець втрачає право на отримання мікрогранту.

    • Як вказати показники ПІДПРИЄМСТВА:

      Показники діяльності підприємства мають бути внесені до заяви з офіційної звітності підприємства. Дуже важливо вказати їх вірно, оскільки на їх підставі буде розраховуватись рейтинг підприємств під час конкурсного відбору. У разі успішного проходження конкурсного відбору показники діяльності підприємства, вказані у заяві, будуть перевірятись з даними офіційної звітності у відділенні уповноваженого банку і у випадку їх невідповідності, мікропідприємство втратить право на отримання мікрогранту та подальшу участь у Програмі.

    • Як ВКАЗАТИ ПОШКОДЖЕННЯ:

      Для підтвердження пошкоджень або руйнувань майна мікропідприємства, підприємець-претендент при заповненні заяви має завантажити фотографії, які будуть підтверджувати цей факт. В подальшому при проходженні перевірки в уповноваженому банку підприємець має надати оригінали документів, що підтверджують право власності/користування на таке майно/приміщення, та/або факт пошкодження або руйнування майна.

    • Як ВКАЗАТИ НАПРЯМИ ВИКОРИСТАННЯ ГРАНТУ:

      У заяві на участь у Програмі підприємець має лише вказати напрями використання коштів мікрогранту. В залежності від обраних напрямів визначається рейтинг підприємства. У зв'язку з цим, підприємство не може змінювати обрані напрями після подання заяви. Крім цього, обрані напрями мають бути підтвердженні інформацією про предмет закупівлі та його ринкову вартість, яка має бути представлена під час візиту до уповноваженого банку для перевірки документів та відкриття рахунку.

  • Крок №2

    Заява підприємця, заповнена на Порталі ФРП, передається до обраного підприємцем уповноваженого банку для перевірки його ділової репутації, кредитної історії та зв'язку з групою пов'язаних контрагентів, учасниками якої не можуть бути юридичні особи, а лише фізичні особи-підприємці.

    У разі підтвердження уповноваженим банком бездоганної ділової репутації підприємця, його позитивної кредитної історії та відсутності зв'язку з групою пов'язаних контрагентів, учасниками якої є юридичні особи, інформація про таке підприємство передається до Фонду розвитку підприємництва для участі його у рейтингуванні та визначенні переможців І туру конкурсу. В протилежному випадку, підприємство виключається з конкурсного відбору, про що Фонд розвитку підприємництва повідомляє його через свій Портал.

    • Аналіз ДІЛОВОЇ РЕПУТАЦІЇ:

      При перевірці ділової репутації підприємства уповноважений банк з відкритих державних реєстрів аналізує таку інформацію: наявність у власників підприємства справ про шахрайство, банкрутство, санкції, кримінальних справ, податкового боргу, належність власника до політично значущих осіб.

    • Аналіз КРЕДИТНОЇ ІСТОРІЇ:

      Аналіз позитивної кредитної історії проводиться лише за двома критеріями: відсутність поточної простроченої заборгованості тривалістю не більше 30 календарних днів у сумі, що не перевищує 1 000 грн., та відсутність простроченої заборгованості тривалістю не більше 90 календарних днів за весь час діяльності підприємства у сумі, що не перевищує 1 000 грн.

    • Аналіз ГРУПИ ПОВ’ЯЗАНИХ КОНТРАГЕНТІВ:

      Група пов'язаних контрагентів (ГПК) визначається уповноваженим банком згідно з вимогами Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженої постановою Правління НБУ від 28 серпня 2001 року № 368 (зі змінами).

  • Крок №3

    Проведення автоматичного рейтингування Фондом розвитку підприємництва на підставі таких критеріїв: рівень постраждалості підприємства від бойових дій, виду економічної діяльності підприємства, якості використання коштів гранту, знаходження підприємства на деокупованій території та соціальної відповідальності бізнесу з огляду на зайнятість у його діяльності ветеранів та осіб з обмеженими можливостями.

    До рейтингування допускаються мікропідприємства, які отримали позитивний результат перевірки уповноваженого банку на предмет ділової репутації, кредитної історії та зв'язку з ГПК, учасниками якої не можуть бути юридичні особи.

    Рейтингування мікропідприємства відбувається за простою та прозорою процедурою на підставі інформації, вказаній у заяві, про показники діяльності підприємства, завданні пошкодження та руйнування, а також про напрями використання мікрогранту.

    Жодних розрахунків чи підготовки бізнес-планів робити не потрібно.

    За результатами проведеного рейтингування Фонд розвитку підприємництва визначає переможців І туру конкурсу та повідомляє їх через Портал ФРП шляхом надсилання відповідного повідомлення створений на ньому кабінет підприємства, тому у межах зазначеного періоду уважно слідкуйте за такою інформацією.

    Протягом 20 календарних днів підприємець-переможець І туру конкурсу має звернутись до відібраного ним уповноваженого банку для здійснення таких дій:

    • проходження перевірки даних, вказаних у анкеті, на підставі оригіналів відповідних документів;
    • відкриття рахунок підприємцю для подальшого зарахування коштів мікрогранту за умови позитивних результатів проведеної перевірки;
    • укладення договору про надання гранту між уповноваженим банком та підприємцем.
  • Крок №4

    Зустріч підприємця з уповноваженим банком протягом 20 календарних днів з дати отримання повідомлення від Фонду розвитку підприємництва про проходження І туру конкурсного відбору для проведення перевірки, відкриття рахунку та укладення договору про надання гранту.

    Уповноважений банк проводить перевірку таких аспектів:

    • показників діяльності підприємства на підставі даних офіційної фінансової звітності;
    • намірів цільового використання коштів гранту на підставі інформації про предмет закупівлі та його ринкову вартість (якщо вартість предмету закупівлі перевищує 500 євро з ПДВ (у гривні за курсом на дату оцінки), підприємець має надати 3 (три) цінових порівняння у вигляді скан-копій з інтернет-сторінок постачальників, цінових пропозицій або рахунків;
    • відсутності податкового боргу;
    • інформації про зв’язок з групою пов'язаних контрагентів, учасниками якої є фізичні особи-підприємці, для упередження ситуації можливого порушення Програми, коли грант зможе отримати два і більше підприємців, які входять до однієї ГПК, що заборонено умовами Програми.

    У разі позитивного результату перевірки уповноваженим банком підприємець успішного проходить ІІ тур відбору та стає переможцем конкурсу, набуваючи статус учасника Програми, про що йому буде повідомлено через Портал ФРП.

    Після цього уповноважений банк має здійснити такі кроки:

    • відкрити рахунок підприємцю для подальшого зарахування коштів мікрогранту;
    • укласти з підприємцем договір про надання гранту.
  • Крок №5

    Зарахування Платежу І у розмірі 70% від суми мікрогранту на відкритий рахунок підприємця протягом 5 банківських днів з дати укладення договору про надання гранту для подальшого фінансування заходів з відновлення мікропідприємства.

  • Крок №6

    Фінансування підприємцем заходів з відновлення свого мікропідприємства відповідно до обраних напрямів використання коштів мікрогранту.

    Фінансування заходів з відновлення підприємства за рахунок коштів Платежу І мікрогранту відбувається на підставі оригіналів відповідних платіжних документів шляхом цільового перерахування коштів мікрогранту уповноваженим банком на рахунок постачальника товарів, робіт, послуг, які були зазначені у заяві на участь у Програмі. У випадку невідповідності цілей фінансування з вказаними у заяві, платіж уповноваженим банком не санкціонується.

    Фінансування заходів з відновлення підприємства за рахунок коштів Платежу І мікрогранту відбувається по мірі необхідності, але не пізніше ніж через 30 календарних днів з дати їх зарахування на рахунок підприємства. У разі невикористання коштів мікрогранту протягом зазначеного терміну, кошти Платежу І підлягають поверненню до ФРП.

    За рахунок коштів мікрогранту покривається вартість товарів, робіт, послуг без податку на додану вартість (ПДВ), який має оплачуватись мікропідприємцем за рахунок власних коштів.

  • Крок №7

    Підтвердження цільового використання коштів Платежу І мікрогранту для отримання Платежу ІІ (30% від суми мікрогранту).

    Для отримання коштів Платежу ІІ мікрогранту підприємець має прозвітувати про цільове використання коштів Платежу І мікрогранту. Для цього він має надати Уповноваженому банку документальні підтвердження оприбуткування та використання у своїй господарській діяльності придбаних за кошти мікрогранту товарів, роботів, послуг. Вимоги до переліку документальних підтверджень залежать від типу активів, які придбавались за кошти мікрогранту:

    • для підтвердження факту оприбуткування та введення в експлуатацію основних засобів підприємець має надати Уповноваженому банку видаткову накладну та фотографії, що демонструватимуть використання активу у господарській діяльності мікропідприємства;
    • для підтвердження факту приймання робіт або послуг – акт виконаних робіт або наданих послуг, підписані Постачальником та мікропідприємством;
    • підтвердження факту цільового використання всіх інших обігових коштів здійснюється на підставі копій платіжних інструкцій або виписок з рахунку, якими володіє Уповноважений банк і в даному випадку від підприємця більш нічого не вимагається.

    На основний засіб, що придбаний за рахунок коштів гранту, має бути наклеєна наліпка з логотипами донорів, за рахунок яких відбулось фінансування, що попередньо надається Фондом та має бути видана підприємцю співробітником Уповноваженого банку в необхідній кількості. Мікропідприємець має наклеїти наліпку та завантажити відповідну фотографію в особистий кабінет на Порталі Фонду.

    Підтвердження цільового використання коштів Платежу І мікрогранту відбувається по мірі необхідності, але не пізніше ніж через 60 календарних днів з дати їх зарахування на рахунок підприємства. У разі ненадання таких підтверджень протягом зазначеного терміну, кошти Платежу І вважаються такими, що були використані не за цільовим призначенням, що є підставою для їх повернення у повному обсязі з одночасним виключенням такого підприємця з Програми.

  • Крок №8

    Фінансування заходів з відновлення підприємства за рахунок коштів Платежу ІІ мікрогранту.

    Послідовність дій підприємця за цим кроком аналогічна порядку фінансування заходів з відновлення мікропідприємства, описаному в Кроці №6.

  • Крок №9

    Підтвердження цільового використання коштів Платежу ІІ (30% від суми мікрогранту).

    Послідовність дій підприємця за цим кроком аналогічна порядку підтвердження цільового використання коштів Платежу І, описаному в Кроці №7 за виключенням випадку, коли Платіж ІІ в повному розмірі використовується для часткової компенсації вартості заходів з відновлення, які були профінансовані за рахунок власних коштів мікропідприємства. В такому випадку, для підтвердження використовуються аналогічні документи, що і для Платежу І.

Подати заявку на Порталі ФРП
з 2 по 30 вересня 2024 року